Farmy fotowoltaiczne są doskonałym sposobem inwestycji kapitału. Inwestycja w farmę to gwarancja zysku, rosnącego wraz z ceną prądu w Polsce, na 25+ lat.
Inwestycje w OZE są dofinansowane z Unii Europejskiej w ramach wielu różnych programów i konkursów. Dofinansowanie sięga nawet 90% !
Sfinansowanie na preferencyjnych warunkach oferują również Fundusze Pożyczkowe. Kwota pożyczek może sięgać nawet kilkunastu milionów złotych. Oprocentowania natomiast jest na bardzo niskim poziomie o ile inwestycja spełnienia kryteria preferencji opisane w regulaminie pożyczki. Jeżeli nie, to i tak oprocentowanie jest na rekordowo niskim poziomie niemożliwym do uzyskania w żadnym komercyjnym banku.
Dla przykładu, jeden z Funduszy Pożyczkowych oferuje od 0,25% w obszarach preferencji oraz od 2,44% na warunkach rynkowych dla inwestycji budowy OZE.
Finansować można wszelkie koszty kwalifikowane w ramach inwestycji więc np. panele solarne, invertery, stacje trafo, ogrodzenie, monitoring etc.
Ponadto, instytucje komercyjne takie jak Banki, oferują pożyczki, kredyty, pożyczki leasingowe oraz leasingi na inwestycje w OZE.
Najczęsciej wszystkie te produkty mogą i są zabezpieczone przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) w postaci gwarancji Biznesmax z dotacją z UE.
Gwarancja Biznesmax jest bezpłatną gwarancją spłaty kredytu udzielaną w ramach Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (FG POIR). Uzyskanie gwarancji wiąże się z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Jest to dotacja refundująca zapłacone odsetki.
Banki (niektóre, wybrane) udzielające kredytów na OZE na preferencyjnych warunkach:
PKO BP
ING
Euro Bank
BOÅš Bank